+90 (544) 639 61 19
Blog

Montessori Felsefesi ve Gözlem

Montessori Felsefesi ve Gözlem

Montessori felsefesi Maria Montessori, eğitim felsefesini Wundt’un “… deneysel psikolojinin bütün metotları konunun dikkatlice kaydedilmiş gözlemine indirgenebilir” ilkesine dayanarak sürdürdüğünü belirtir. Maria Montessori fiziksel ölçümler olarak çocuğun boy, kilo, baş çevresi, göğüs çevresi ölçümlerinin düzenli olarak kontrol edilmesini tavsiye eder. Bu ölçümler gözlem olarak fiziksel gelişimi gösterir. Çocukla ilgilenirken çokça gözlem yapmaya ihtiyaç olduğunu söyler. Bu gözlemler, ruhsal bir bakış açısı ile yapılması gerektiğini belirtir. Çocuğun yetişkin bireyler ve sosyal çevresiyle olan ilişkilerini ve çatışmalarını bulmayı amaçlamalıdır. Bu sonuçlar doğrultusunda çocuğun gelişimi için atılacak adımların daha verimli sonuçlar doğuracağını düşünmüştür.

Örnek Montessori Oda Mobilyaları

Montessori felsefesi yönteminde gözlem, çocukların ruhsal yaşamına yardımcı olur.

Montessori gözlem metodu, çocuğun kendiliğinden etkinlik ve oyunlarda özgür olmasına dayanır. Çocuk özgür ve tamamen bağımsız koşullar altında gözleme tabii tutulur. Bu nedenle çocuğun ortamı veya çevresi çocuğun boyut ve ağırlık olarak hakim olabileceği eşyalarla oluşturulur. Böylece çocuğun yetişkin yardımına ihtiyac duymaksızın ve tamamen kendi olarak hareket eder. Bu çocukta kendini bir birey olarak tanımlamasına yardımcı olur.

“Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir. Sadece zeka değil, insanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşur. Hiçbir yaşta çocuk, zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz.”

M.Montessori

Ebeveynler için kaliteli ve doğru gözlem yapmak, çocuklarının ihtiyaçlarını anlama konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ebeveynlerin bu gözlemlerinde çocukların hangi duyarlı evrede olduğunu tespit etmesinin, çocuğun gelişimindeki önemi çok büyüktür. Duyarlı evreler, çocuklarda aşırı öğrenme tutkusu görülen ve zaman açısından sınırlı gelişim kesitleridir. Bu evrelerdeki yetileri tam olarak kazanabilmeleri için uygun ortam ve olanaklar ile buluşmaları gerekmektedir. Eğer bir çocuk hareket etmeye, dile, düzene, sayılara, sosyal davranışlara duyarlılık içerisindeyse ona göre eğitimi şekillendirilmelidir. Ebeveynin buradaki gözlemi ve çıkardığı sonuç da, çocuğun eğitimindeki kilit noktaları belirlemesini sağlayacaktır.

SEPETİM 0

GİRİŞ YAP

Hesabını Oluştur

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifremi Sıfırla

Şifreni mi unuttun? lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Sohbete Başla
1
Sohbet Et
Size nasıl yardımcı olabilirim?🤗