+90 (544) 639 61 19
Blog

Montessori Yatağı Faydaları

Montessori yatağı faydalarından bahsetmeden önce Ülkemizde ki Montessori felsefesinin geçmişine göz atalım Montessori felsefesi, Türkiye’de ilk olarak yatakları ile biliniyor. Bir anda ebeveynlerin dikkatini çeken bu Montessori yataklar, Çocuklar için kullanımı, estetik görünümü gibi birçok nedenden dolayı tercih edilebiliyor. Şimdi bu yatakların özelliklerini listeleyeceğiz;

Montessori Yatağı Faydaları – 1

Bağımsızlık ve Hareket Özgürlüğü

Çocuklar için bağımsızlık ve hareket özgürlüğü sağlar. Yatağına girip çıkmak için kimseye ihtiyaç duymayan çocuk, kendi yatağını toparlayabilme sorumluluğunu da alır. Sorumluluklarının ve seçimlerinin farkına varıp ona göre hareket eder. Kararlarını kendi alabiliyor olması, kendisi üzerinde daha fazla güç ve kontrol sahibi olmasını sağlar.

Güvenlik

Çocukların hareketlerinin yoğunlaştığı dönemlerde, ebeveynin fark etmediği bir zaman aralığında beşiğe ya da bebek yatağına çıkıp düşme olaylarıyla sıklıkla karşılaşılır. Montessori yatakları yer yatağı olarak tasarlandığı için çocuğun düşme durumu ortaya çıkmaz. Bu da montessori yatağı faydaları nı ilk başta gözler önüne serer.

Uzun Süre Kullanım

Montessori yatakları genel olarak tek kişilik yatak boyutunda olduğu için çocuklar büyüdüğünde farklı yatağa geçiş yapma gereği duyulmaz. Bebek yatağından ya da beşikten büyük yatağa geçiş evresi atlatılırak daha uzun süre kullanım sağlanır. Bu sebepten daha ekonomik olarak değerlendirilir.

Daha Uzun Uykular

Çocuklar sabah uyanıp yataklarında ağlayarak ebeveynlerinin onları almasını beklemek zorunda kalmaz. Güvenli hazırlanmış odalarında yataklarından kalkıp oyuncaklarına veya kitaplarına ulaşabilir. Bu durum ebeveynler için daha fazla uyku zamanı demektir.

Uyku Eğitimi

Montessori yatakları, çocuklarda uyku eğitimi sürecide ebeveynin rahatlıkla çocuğun yanında bulunabileceği yapıya sahiptir. Bebek yatağındaki anneden uzak olma hissini vermeden, çocukların uyku eğitimi almalarını kolaylaştırır ve bu sürecin daha sakin geçmesine yardımcı olur. Montessori yatağı faydaları diğer yataklara oranla daha fazladır.

SEPETİM 0

GİRİŞ YAP

Hesabını Oluştur

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifremi Sıfırla

Şifreni mi unuttun? lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Sohbete Başla
1
Sohbet Et
Size nasıl yardımcı olabilirim?🤗