Montessori Yatağı için Ölçüler Nasıl Olmalıdır ? - Ahşap Bebek Mobilyaları

Montessori Yatağı için Ölçüler Nasıl Olmalıdır ?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Montessori Yatağı için Ölçüler Nasıl Olmalıdır ?

Montessori yatağını hazır satın alabileceğiniz gibi çocuğunuzun yaşına göre evde kendiniz de istediğiniz boyutlarda yapabilirsiniz. Ölçüler belirlenirken temel unsur çocuğa özgürce hareket edebileceği bir ortam sunmaktan geçer. Bu durumda çocuğun yatağının yerden yüksekliği çok fazla olmamalı, odasında oynarken ayağa kalkmadan yatağın üzerine çıkabilecek düzeyde olmalıdır. Yine aynı şekilde uzunluk ve genişlik ölçüleri belirlenirken çocuğun hareket alanı kısıtlanmamalı ona rahat bir ortam sunulmalıdır.

Ahşap bilindiği üzere doğal malzeme olması nedeniyle çocuk sağlığı için en doğru materyaldir. Doğal, organik ve sağlıklı bir malzemedir. Üzerinde sağlığa zarar veren hiçbir boya, vernik içermemelidir. Bu nedenle Montessori eğitiminde materyal olarak oda mobilyalarında, aktivitelerde de ahşap tercih edilmektedir.

Yatak boyutları genel olarak tek kişilik olarak tercih edilir. Montessori yatak iskeletini alacağınız durumda içerisine yatağı yerleştirebilirsiniz. Kolayca bulabileceğiniz yatak boyutları olarak da 90*190, 100*200 en çok tercih edilen boyutlardandır.

Montessori Yatağı

Montessori yatağı ahşap malzemeden yapılır. Yatağınızı alırken doğal ve sağlıklı malzemelerden yapıldığını mutlaka kontrol edin. Ahşap malzemenin kaliteli olmasına, çocuğa zarar vermeyecek yapıda olmasına dikkat edebilirsiniz.

Boya, kimyasal bir madde olduğu için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bebek sağlığı için özel üretilen boyalar kullanılması önemlidir. Bebekler hareket etmeye başladıktan sonra dünyayı ağızlarıyla, tat alarak keşfederler. Yatak, bir dişlik gibi görünmese de bebeğinizin bulduğu her şeyi ağzına sokmaya çalıştığı gibi, yatağı da kemirmesi olasıdır. Bu nedenle Montessori yatak alırken ağır metal içermeyen, bebekler için özel üretilen ve sertifikası bulunan boya kullanıldığını teyit etmelisiniz.

Montessori yatağı tasarımı estetik görünümün yanı sıra, çocuk odasının şekline uygun olmalıdır. Çocuk odasında, çocuğun rahatça aktivitesini yapabileceği geniş alana sahip olmasına özen gösterin.

Montessori yatak amacı çocuğun rahatça yatağına girip çıkabilmesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle estetik görünüm dışında, çocuğun kullanım kolaylığı da düşünülmelidir.

Etiketler
Yorum Yap

Sohbete Başla
1
Sohbet Et
Size nasıl yardımcı olabilirim?🤗